Challanges- yes or not

12 februára


Challange alebo ináč po slovensky, výzvy.
 Myslím, že každá z nás ich veľmi dobre pozná. Napríklad squat challange ( výzva s drepmi ) nám sľubuje do 3-4 týždňov pevný zadok, crunch challange ( výzva s brušákmi ) nám zase sľubuje ploché bruško, atď.
Ale aká je pravda?

Síce je pravda, že za pomerne krátky čas vám vytvaruje ploché bruško alebo pevný zadok ale má to aj radu nevýhôd a výhrad.
Myslíte si, až keď budete robiť výzvu a pritom sa prepchávať sladkým, mastným a tučným jedlom, schudnete? Ani náhodou. A akonáhle s výzvou skončíte, nie len že sa vám pomaličky stratené kilogramy vrátia ale ešte aj môžete mať v určitých partiách prepracované svalstvo a môžete si aj ublížiť. 

Vysvetlím to na príklade. Zoberme si napríklad crunch challange, čiže výzvu s brušákmi. Celý mesiac robíte jeden a ten istý cvik, brušáky, pričom sa vám každý deň stupňuje počet. Povedzme, že sa pri tom aj zdravo stravujete. Po mesiaci je výsledok krásne ploché bruško ale aj nevýhoda, prepracovaný jeden brušný sval, pretože ste celý mesiac zaťažovali len jeden sval v brušku. 
To isté squat challange, čiže výzva s drepmi, celý mesiac drepujete, pričom sa vám počet drepov neustále stupňuje a po mesiaci máte síce pevný zadok ale zničené kolená. 

Preto všetkým výzvam jednoznačne nie. Sú vlastne podobné, ako diéty, až na to, že pri nich neubližujete jedením ale precvičovaním jedného a toho istého cviku neustále dookola. 
Robiť challange nie je dobré ani popri cvičení vo fitku alebo v posilovni, úprimne, je to úplne zbytočnosť, keďže si cvičenie môžete efektívnejšie rozložiť do viacerých cvikov, ktorými si precvičíte všetky svaly. 

Poznám mnoho cvikov, ktoré vedia tieto challange nahradiť, tak dnes vám sem dám aspoň zopár, ktoré mám z Instragramovej stránky a možno niekedy v budúcnosti nafotím aj tématické články, ktoré budú len o cvičení.

Tu máte zopár cvikov na ploché bruško, najlepšie, ak ich budete cvičiť aspoň 5 krát do týždňa a pekne po sériách.
A tu pár cvikov na pevný zadok. Je ich určite omnoho viacej ale ako som už písala, tento článok nie je o cvičeniach a uvidím do budúcna, či nafotím aj nejaké články na túto tému, teda samozrejme ak vy budete chcieť. 


Hlavne nezabúdajte na zdravú stravu, pravidelný pitný režim a pravidelnosť cvičení, držím palčeky a vidíme sa v ďalšom príspevku, 
pačkoo:)

You Might Also Like

5 komentárov

 1. Super príspevok :) Ja osobne mám rada takéto výzvy. :) Stávam sa pravidelnou čtatelkou. :)
  Ak chceš, pozri sa aj na môj blog, píšem tiež niekedy fitness príspevky ;)
  monismiths.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jedna kolegyna vydrzala takuto vyzvu a bola fakt spokojna s vysledkom :)


  Pozyvam na Valentinsku giveaway, tu: http://www.biancaprincipessa.blogspot.sk/2015/02/valentinska-giveaway.html

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Já si vždycky řeknu, že si dám nějakou výzvu ale bohužel v polovině přestanu:-(((
  http://passengersmaniac.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Zrovna se na jendu výzvu an posílení břicha chystám. Každý rok chodím běhat a tentokrát se zaměřím i na posilování. Stáhla jsem si na to i speciální aplikaci. Začnu o jarních prázdninách ^^

  http://lehoneyworld.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Toto som raz chcela skúsiť ale vydržalo mi to až dva dni (našťastie) :D :D

  simona-zacko.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť