Výstava Tutanchamon - Bratislava

19 októbra

Ahoj kráásky. 

V utorok sme boli zo školy na výlete v Modre a v Bratislave v Inchebe na výstave pokladov Tutanchamona, tak som sa rozhodla, že vám o tomto spravím menší článoček. 
O Modre nie je moc čo písať. Budem úprimná a nebavilo ma to moc. Boli sme v dome Ľudovíta Štúra a na cintoríne na jeho hrobe a všetci sme sa modlili, aby sme to už mali za sebou.
Ďalšou zástavkou bol Aupark Bratislava, kde sme mali dvojhodinovú prestávku. S kamarátmi sme sa boli najesť do McDonaldu, pobehali sme po obchodoch, kúpila som si pár vecí ale o tých až v článku New in - october.
Na 15:00 sme boli objednaný na výstavu, takže o pol 3 sme sa všetci znovu stretli a išli sme do Incheby.
Kedže mňa už odmalinka fascinoval starý Egypt, pyramídy, faráoni a veci s týmto spojené, na výstavu som sa neskutočne tešila. Pri vchode do vnútra nám každému dali slúchadlá a k tomu ovládače. Prvá časť expozície boli skôr rôzne údaje o starom Egypte a základné fakty. Bolo tam myslím 5 vystavených predmetov, ako napríklad Rosecká doska. Pri každom vystavenom exponáte bolo číslo a keď som toto číslo zadala na ovládači, v slúchadlách mi zaznel výklad k danému exponátu. Takto to fungovalo aj v ďalších miestnostiach,
Ďruhou časťou výstavy bolo kino. Premietalo sa v ňom myslím že každých 15 minút. Film o bol Howardovi Carterovi, ktorý objavil Tutanchamonovu hrobku. Rozprávali v ňom, ako Carterovi nikto neveril a nechcel pomôcť, až ho zamestnal lord Carnarvon, ktorý kvôli zdravotným problém odišiel do Egypta na odporúčanie lekárov, že mu egyptský vzduch pomôže. Bolo to naozaj zaujímavé. Film skončil presne vtedy, keď Carter spravil otvor do zapečatených dverí hrobky a lord Carnarvon ho spýtal "Vidíte niečo?", Carter mu na to odpovedal známou vetou "Áno, vidím prekrásne veci."

Výstava pokračovala vo vedľajšej miestnosti, kde film pokračoval. V miestnosti bola tma a najprv rozprávali o všetkom, čo Carter v miestnosti videl. Potom osvietili vystavené predmety pred nami. Bolo to očarujúce. Pred nami boli vystavené exponáty presne tak, ako ich Carter po prvý krát uvidel. 

Potom znovu svetlá zhasli a hlas v slúchadlách nám povedal, aby sme sa otočili, Na stene najprv premietali pokračovanie, čo sa dialo ďalej a ako objavili sarkofág. A v tom sa exponáty pred nami ožiarili a mne až vyhŕkli slzy, lebo nastala časť expozície, na ktorú som sa tešila asi zo všetkého najviac. Odkryli Tutanchamonov sarkofág. Bolo to neskutočné a nádherné, všetci okolo mňa len vzdychali nad tou nádherou. 

Prehliadka pokračovala v ďalšej miestnosti, kde sme počúvali ďalší výklad a boli tam osvietené ďalšie exponáty, ktoré sa nachádzali v jeho hrobke. 

Ďalej výstava pokračovala v obrovskej miestnosti, kde boli vystavené všetky exponáty, ktoré sa nachádzali v Tutanchamonovej hrobky, ako napríklad všetky sarkofágy, Tutanchamonova maska, čelenka, náhrdelníky, nástenné maľby, sošky, jeho trón, koč, nosidlá, truhlice, zbrane a dokonca aj jeho šlapky!

Vnútro najväčšej "bedne", v ktorej boli uložené sarkofágy. Na zemi je zakreslené, ako boli uložené a na zadnej časti je zlatý ( v tomto prípade pozlátený ) obraz. Bohužiaľ najväčšie 4 "bedne", v ktorích boli Tutanchamonove sarkofágy odfotené nemám. 

 Panebože, panebože, mám selfie s Tutanchamonovým sarkofágom! Úprimne, ja vážne nechápem, ako mohol niečo takéto nosiť na ruku. Je to naozaj nádherné, ale že mu to neodrhlo hlavu O.o Ako vážne, fakt jeho šlapky! :D

Staroveká spoločenská hra

Tu bolo napísané o Tutanchamonovej smrti a na fotke je nákres alebo ako to nazvať kostry Tutanchamona.


 Fotka exkluzívne pre moju spolužiačku Ajwu, runa zajaca.Toto je list ( alebo telegram? ), ktorý Carter poslal lordovi Carnarvonovi, keď objavil Tutanchamonovu hrobku. Mrzí ma, že je to v takej zlej kvalite :/

A to už bola posledná miestnosť, kde sa nachádzali rôzne listiny, knihy a maľby, 
Posledná zastávka bol obchodík so suvenírmi, kde mali rôzne knihy, egyptské krabičky, perá, pohladnice, sošky a iné veci. 
Mali tam neskutočne krásnu sošku Tutanchamonovej masky, ale keď som sa pozrela na cenovku, že stojí 70 euro, hneď ma vidina kúpy prešla. 
Ale aspoň som si priniesla na pamiatku toto pero v tvare Tutanchamonovho sarkofágu. 


A myslím, že to je k tomu dňu všetko, 
Bol to naozaj veľmi veľký zážitok vidieť túto výstavu a bez zaváhania by som išla ešte raz, naozaj to stojí za to!

Kočky, vidíme sa v ďalšom príspevku a neprestávajte sledovať blog a užite si zvyšok nedeľe.
Papaaa :*

P.S.: Chcela by som sa ospravedlniť za kvalitu niektorých fotiek, ale fotiť som smela iba bez blesku a bolo tam prítmie a mne sa totálne triasli ruky od vzrušenia a radosti! :D

You Might Also Like

2 komentárov

  1. To vypadá krásně!:O Takové vystavy mě vždycky bavili!:) Vypadá to zajímavě!:)

    http://purplepineap.blogspot.cz/

    OdpovedaťOdstrániť