How to be fit

23 júna

Čauky mňauky!
Leto je konečne tu a určite sa každá z nás teraz trápi, ako si udržať postavičku, poprípade ju ešte viacej vylepšiť, preto tento článok venujem práve tejto téme. 

Tak na začiatok začnem základnými radami: 

1. Základ sú raňajky!
Áno, všade sa opakuje tá istá vetička, že raňajky sú základom. A je to pravda. Nie len že ti dodajú enegiu do celého dňa ale aj naštartujú tvoj metabolizmus, čo je vlastne spaľovanie tukov a tým budeš rýchlejšie chudnúť. Je absolútna hlúposť, keď niekto povie, že na raňajky musíš zjesť málo, práve naopak, raňajky by mali byť bohaté. Najlepšie je ak si dáš celozrnný rožok s morčacou alebo detskou šunkou a k tomu reďkovky, paradajky a šalátovú uhorku alebo ovsené vločky s jogurtom, trochou nízkotučného tvaroho a s ovocím. A k tomu na pitie buď čistá voda s plátkom citrónu alebo limetky alebo 100% ovocná alebo zeleninová šťava.
 2. Denne vypi aspoň 2 litre vody!
Najlepšie je ak je to obyčajná čistá voda, do ktorej si môžeš pridať či už plátok limetky alebo citróna alebo 100% šťavu. V lete by si sa mala vyhýbať bublinkovým, presladeným nápojom a nápojom s obsahom kofeinu ako je napríklad káva. Tiež nepiť v horúcom počasí príliš ľadovú vodu, aj keď je naozaj osviežujúca, ale nemá dobrý vplyv na organizmus a potom sa aj rýchlejšie potíš, keďže ľadová voda sa nestihne v prehriatom organizme vstrebať a vychádza na povrch v podobe potu. Pokiaľ športuješ alebo sa veľmi potíš, je dobre zvýšiť príjem vody aj na 3 litre denne.
3. Jedz pravidelne
Pravidelná, zdravá strava= 1. krok k úspechu! Nezabudni na vetu: "Raňajky zjedz sám, o obed sa podeľ s priateľom a večeru daruj nepriateľovi." Týmto sa riadim aj ja sama, avšak nie samozrejme doslovne. Na obed mávam väčšinou grilované mäso ale mäso na prírodno a k nemu opekané zemiaky v šupke a veeľa zeleniny, napríklad paradajku, šalátovú uhorku, šalát alebo si spravím šalát z hlávkovej kapusty, paradajky, šalátovej uhorky, parmezánu a kuracieho mäsa na prírodno a prelejem trochou majonézy. Posledné jedlo, večeru, jem najneskôr tri hodiny pred spaním a mávam väčšinou len niečo ľahké, ako je ryžový chleba so syrom a pažítkou alebo s močacou šunkou a reďkovkou. A samozrejme, nesmiem zabudnúť na desiatu a olovrant. Väčšinou si spravím buď ovocie s bielim jogurtom alebo vločky s mliekom alebo si len tak nakrájam mrkvu a šalátovú uhorku. 
4. Správne dýchanie 
Pri cvičení veľkú úlohu zohráva aj správne dýchanie. Koncentruj sa iba na to, čo práve robíš a dýchaj zhlboka a pravidelne. Najlepšie je, keď pri cvičení počúvaš nejaké pesničky ale nie príliš rýchle, aby ťa nerozhodili a mohla si sa sústrediť!


5. Vhodné oblečenie 
Samozrejme, nemôžem zabudnúť na vhodné oblečenie, či už na behanie alebo na cvičenie. Tenisky, v ktorých mám pevnú nohu, športová podprsenka, ktorá pevne drží a kvalitné oblečenie, ktoré pohlcuje pot je základ. Vlasy si nenechávaj rozpustené ale zviaž si ich do copu a nikdy necvič namaľovaná! A najmenej hodinu pred cvičením nič nejedz a pokiaľ nemusíš, počas cvičenia nepi žiadnu vodu, aby ti v bruchu nežblnkala.  

fialové tielko- Adidas, žlto-zelené tielko- Puma, bledo fialové tielko- Adidas, Biele tričko s potlačou- Adidas, tmavo modré tričko  potlačou- Adidas, tenisky- Nike running, ružová športová podprsenka- Puma, čierna športová podpsenka- Nike, ružové kraťasy- Nike, čierne kraťasy- Adidas


6. Stanov si cieľ
Vždy si stanov nejaký cieľ, ktorý chceš dosiahnuť. Koľko cm chceš schudnúť ( na kilá nepozeraj pretože je jasné že prvé týždne cvičenia budeš naberať, keďže sa tak bude meniť na svaly a tie sú ťažšie), či chceš vyšportovanejšie nohy, ruky alebo bruško a kam to až chceš dosiahnuť. Hlavne sa nikdy nevzdávaj, keďže začiatky sú najťažšie! Ja sama som začínala s tým, že som nevedela spraviť ani jeden ženský klik!7. Kombinuj 
Najefektívnejšie chudnutie nastane, ak zdravú stravu spojenú s cvičením doplníš aspoň 3- krát týždenne kardiom, teda že si pôjdeš buď zabehať alebo na bicykel alebo na korčule. Na tvoje svaly nepôjde priama záťaž alebo vďaka pohybu sa zbavíš prebytočného tuku.

CVIKY

4-5 krát do týždňa si nájdi čas aspoň 15-20 minút a zacvič si týchto pár cvikov a uvidíš, že to ľutovať nebudeš. Spevníš si postavu, schudneš, získaš silu a aj vyššie sebavedomie. 
( cviky sú z aplikácie NIKE+)
*
Na začiatok si ľahni na podložku a vystreté nohy drž pár centimetrov nad podložkou. Brušnými svalmi celé vystreté nohy zdvíhaj dole a zase hore ale nedotýkaj sa podložky. Opakuj 10-krát. Teraz trošku záťaž na ruky v podobe ženských klikov. Mierne pokrč kolená a opri sa o podložku rukami s dlaňami vytočenými smerom do vnútra a jemne vyšpúl zadok. Prvé budú naozaj boj samej so sebou ale nevzdávaj sa! Opakuj 10-krát. Klasické drepy sú samozrejmosťou. Môžeš si ich rozdeliť do dvoch sérii po 25 ak nevládzeš, ale najlepšie je, ak spravíš za deň aspoň 50.  Nezabudni na ich správne robenie. Najlepšie je cvičiť ich pred zrkadlom. Chrbát drž vystretý, nohy ohýbaj do 90° uhla a chodidlá nechaj celé ne zemi. Ľahni si na podložku a nohy pokrč, ruky nechaj volne položené pri tele. Pomaly zdvíhaj panvu a chrbát stavec po stavci najvyššie, ako to pôjde. Potom pomaly spúšťaj dole. Opakuj 20- krát. Daj sa do drepu. Z drepu sa nohami odraz a daj ich za seba, vystretými rukami sa opieraš o podložku, chrbát drž rovný. Skoč naspäť do drepu. Z drepu vyskoč hore a potom znovu naspäť a odznova. Opakuj 20-krát. 


A nakoniec, postav sa na podložku ( na zvýšenie náročnosti si môžeš do rúk zobrať malé činky) a najprv vykroč dopredu ľavou nohou a potom pravou. Opakuj 20-krát. Nezabudni si dať po cvičení strečing, aby sa ti poriadne ponaťahovali svaly! Cvičenie opakuj tri dni po sebe a potom si deň dopraj pauzu. Nasledujúce dva dni cvič znovu a potom opäť deň voľna. Takto to opakuj stále a výsledky sa určite dostavia! 
Držím  všetkým palce! 

You Might Also Like

7 komentárov

 1. Povedený článek :))
  Myslím, že hodně lidem by tvoje rady mohly opravdu pomoct!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tvůj blog se mi moc líbí!!! Jsem tvým pravidelným čtenářem. Byl bych rád kdybys byla mojí pravidelnou čtenářkou... www.kubasmejkal6.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. už mesiac sa venujem cvičeniu :) .
  K cvičeniu musiš mat 2 základné veci motiváciu a chcecenie :D . veľa ludí len keca a keca a skutek gutek nikde :D .
  ale inak chválim tento článok
  :)
  http://teenmumy.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Moc se mi tvůj článek líbil:) Mám články na toto téma strašně ráda a je vidět, že ty se vyznáš:))) Já se hlavně musím naučit přes léto pít aspoň 1-2 litry vody, mám s tím velký problém:( Ještě jednou super článek:)
  www.basicalyellie.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Super článek! se vším souhlasím :). Já jsem začala cvičit hodně teď od nového roku, ale skolila mě chřipka, takže jsem si teď musela dát na týden pauzu. Jinak jím zdravě už asi 3 roky, takže jsem stále hubená, jen potřebuji zpevnit :). BEAUTYPUSINKA

  OdpovedaťOdstrániť